Miminko poprvé u vás doma: nejistota je normální

9 měsíců jste se připravovali na novou roli rodičů. Pečlivě jste vyžehlili oblečení velikosti „panenka“, dům máte sterilně čistý. Poslechli jste si miliony rad babiček a dědečků. Možná navštívili rodičovské kurzy a přečetli všechny rady na internetu. Ale až teď je to skutečně tady.  Jste doma. Vy a vaše první dítě. Pomalu ho ukládáte do postýlky. Cítíte pocit zodpovědnosti, obav. Máte dojem, že byste měli něco udělat, ale tak nějak nevíte co.

Chvíli zapomeňte na všechny poučky a rady. Nedivte se, pokud se necítíte tak šťastní, jak vám všichni říkali, že budete. Nebojte se, že necítíte euforii a záchvaty lásky, jak vidíte v romantických filmech. Nevyčítejte si, pokud cítíte tíhu zodpovědnosti a nejistoty. Přivést na svět nový život je šok a velká změna v životě každého člověka. Rodičem se člověk nerodí, ale stává. Nalaďte se na vaše dítě. Buďte s ním. Nebojte se bavit o svých skutečných pocitech s vašimi blízkými. S lidmi, kteří už děti mají. Uvidíte, že v tom nejste sami a že všechny pocity, které nyní prožíváte vy, jsou normální.

Budujte lásku a vztah k vašemu dítěti. Buďte trpěliví a laskaví. Nebojte se dětem nastavovat hranice. Říkat co může a co už nesmí. Ukazovat, co je dobré a co špatné. Buďte mu dobrým průvodcem a ukazujte, že svět je to nejlepší možné místo k bytí. Nakažte ho láskou k životu.

 

Aby váš špunt byl v bezpečí

Na všechno ostatní jsme tu my. I my jsme zasloužilými rodiči a během našich úvodních nejistot nám zoufale chyběl „návod“. Vůbec jsme netušili, kam všude nám ten malý človíček může zaběhnout, co všechno ve své křehkosti a bezbrannosti dokáže. Brzy jsme zjistili, že nějakou zvláštní shodou náhod má to malé stvoření dokonce více energie než my – oba rodiče – dohromady. Že spí, když mi bdíme a chce objevovat svět, když my chceme spát.

Po několika odřeninách, boulích, někdy i šitích a rentgenech už víme, že často stačí málo. Osvojit si pár postupů, naučit se na svět dívat batolecí perspektivou a úrazů a nebezpečných situací v životě vašeho dítěte rapidně ubude.

Na webu Špunti v Bezpečí jsme vše logicky uspořádali. Najdete tu bezpečnostní pomůcky uspořádané jak podle situací (doma, venku, cestování), ale i podle věkových kategorií. Brouzdejte, podívejte se a zjistěte, co by vašemu malému dobrodruhovi mohlo pomoci v dětství bez úrazu.

 

A první rada do rodičovství? Tak jako máte pět prstů na rukou, tak existuje 5 nebezpečných věcí pro děti, které vždy a za každých okolností musí být mimo dosah dítěte. Tedy buď dostatečně vysoko, nebo ve skříňce uzavřené bezpečnostními zábranami. Nečekejte, že stačí, až váš novorozenec vyroste. Děti rostou velmi rychle. A co jeden den neumí, mohou druhý den zvládat na výbornou. Proto se naučte základní bezpečnostní postupy ihned s příchodem vašeho miminka do bytu nebo domu. Než dítě vyroste, tak už budete mít tyto postupy zautomatizované a nestane se, že byste něco v jeho blízkosti omylem nechali.  

 

Z dosahu dětí odstraňte:

1.      Čisticí prostředky

2.      Kosmetiku

3.      Léky

4.      Malé předměty (knoflíky, baterie)

5.      Malé hračky (hrací kostky, puzzle…)

 

 

Dětství v pohodě a bez úrazu vám přejí,

Vaši Špunti

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení