Do kdy autosedačky, kdy podsedák? Policie ČR radí Špuntům.

hana_rubasova

Proč by měla miminka v autosedačce jezdit v protisměru jízdy? Jak poznáte, že už je čas vyměnit dětskou autosedačku za větší a co dělat, když máte více dětí a tři sedačky se vám dozadu nevejdou? Tisková mluvčí Policie České repubiky, kpt. Bc. Hana Rubášová, exkluzivně pro Špunty v bezpečí, odpovídá na všechny důležité otázky vás - rodičů ohledně dětských autosedaček. 

Rychlá odpověď na nejčastější dotazy: Legislativa ohledně použití dětských autosedaček, výjimky v legislativě dětské autosedačky

 

Krásný den, paní kapitánko, moc děkujeme, že jste si na nás našla čas. Prozraďte prosím na úvod, proč jsou dětské autosedačky tak důležité pro bezpečnost dětí během cestování automobilem? 

Dětské autosedačky jsou nezbytným prvkem pro zajištění bezpečnosti dětí během cestování automobilem. Pokud by došlo k dopravní nehodě, mohou být malé děti zvláště zranitelné. Z tohoto důvodu je klíčové, aby byly děti v umístěny v bezpečných a správně vybraných autosedačkách, které minimalizují riziko zranění a zajišťují maximální ochranu během cestování. 

vajicko_autosedacka (2)

Existuje spousta variant a velikostí dětských autosedaček. Začněme těmi nejmenšími tzv. "vajíčky". Je potřeba, aby ty nejmenší děti byly v tomto typu dětské autosedačky? Jaká je jejich hlavní výhoda oproti sedačkám pro větší děti? 

Autosedačka typu "vajíčko" je navržena speciálně pro nejmenší děti a novorozence. Je důležité, aby novorozenci a děti do přibližně 15 měsíců věku používcaly tento typ autosedačky. Hlavní výhodou "vajíček" je jejich hluboký tvar, který novorozencům poskytuje optimální ochranu hlavičky a krku. Další výhodou je snadná manipulace, přenos a kompatibilita s kočárky. 

Kdy se má dětská autosedačka umisťovat po směru a kdy proti směru jízdy vozidla? Proč to tak je? 

Nejmenší děti by měly být umístěny v autosedačce obrácené proti směru jízdy. To je z důvodu ochrany krční páteře a zabezpečení při náhlém zpomalení, mimořádné události v dopravě nebo dopravní nehodě. Autosedačku umístěnou směřem proti směru jízdy je vhodné používat, dokud dítě nedosáhne hranice váhy a věku určené výrobcem sedačky a v souladu se zákonem. 

Kdy je tedy ten správný čas na výměnu dětské autosedačky za větší? detske_autosedacky_rady

Přechod na větší autosedačku by měl proběhnout, když dítě dosáhne hranice výšky a hmotnosti stanovené výrobcem autosedačky a opět v souladu se zákonem. Nikdy by dítě nemělo být přesazeno do větší sedačky předčasně, to by mohlo snížit jeho bezpečnost. Správně zvolená velikost autosedačky je klíčová pro zajištění bezpečnosti dítěte. Sedačka totiž musí dítěti co nejlépe sedět a tak mu zajistit optimální ochranu v případě nehody. Certifikovaní výrobci autosedaček vždy udávají výškové a hmotnostní limity pro každý model, a ty by měly být dodržovány. 

Kdy už stačí dítěti používat podsedák nebo usměrňovač pásu? 

Tzv. "podsedák" nebo usměrňovač pásu je vhodné zvolit pro starší děti, které už přerostly autosedačky, ale stále nejsou dostatečně velké pro používání standardního bezpečnostního pásu. Tyto pomůcky umožňují správné umístění bezpečnostního pásu a tím minimalizují riziko zranění dětí při nárazu. 

 

A jak je to s legislativou? Kdy musí být dítě v sedačce a kdy už ne? 

Přepravu dětí ve vozidle upravuje § 6 odstavce 1 zákona číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů.

  • Dítě musí být ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3 přepravováno v autosedačce, pokud je jeho tělesná hmotnost nižší než 36 kg a tělesná výška menší než 150 cm. Od váhy 25 kg přichází v úvahu jeden druh zádržného systému – zvýšené sedadlo (podsedák), které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla. S ohledem na bezpečnost dítěte však doporučujeme užívat dětskou autosedačku s oporou zad, nikoliv pouze „podsedák“.
  • Pokud dítě splňuje alespoň jednu ze stanovených podmínek, tj. váhu min 36 kg nebo výšku min 150 cm, lze ho v souladu s ustanovením § 6 odst. 1 písm. e) citovaného zákona přepravovat ve vozidle za použití bezpečnostních pásů. Na předním sedadle vedle řidiče může sedět dítě bez autosedačky, pouze za použití bezpečnostního pásu, za podmínky, že jeho tělesná výška přesahuje 150 cm.
  • Dítě může být v autosedačce přepravováno na zadních sedadlech i na předním sedadle vedle řidiče. Pokud je dítě přepravováno v dětské sedačce na předním sedadle vedle řidiče v poloze proti směru jízdy, nesmí být na tomto místě aktivní airbag.
  • Při výběru vhodné autosedačky doporučujeme vždy se řídit tzv. zkušební značkou, na které jsou uvedeny všechny důležité informace vztahující se ke konkrétní autosedačce.

 

Existují nějaké výjimky v používání dětských autosedaček? Např. dvě sedačky vzadu v autě a třetí už se tam rodičům nevejde?podsedak_pro_dite 

Jak již bylo řečeno použití dětských autosedaček ve vozidlech je povinností a prioritním bezpečnostním prvkem. Existují, avšak výjimky, kdy je možné přepravit dítě bez autosedačky. 

  •       Při přepravě bezpečnostními složkami, jako je záchranná služba, policie nebo hasiči.
  •       Pokud to zdravotní stav dítěte neumožňuje, avšak je třeba lékařské potvrzení.  
  •       V případě, že se na zadním sedadle nevejdou 3 autosedačky, tak na prostředním mezisedadle se může v tomto případě převážet dítě starší 3 let, které bude správně upevněné bezpečnostním pásem. Tento případ se již tolik nedoporučuje, je lepší, aby každé dítě mělo svoji autosedačku. 

Jízdu bez autosedačky je také možné obhájit v případech krizových situací nebo při odvozu zraněného do nemocnice či v případě živelné pohromy a podobně. 

A jak je to s místem, kde děti sedí. Které místo v autě byste pro zajištění co největšího bezpečí dětí doporučila? 

Pro maximální bezpečí doporučujeme, aby děti seděly vzadu v automobilu - samozřejmě pokud je to možné. Sedadla vzadu poskytují větší bezpečnost, protože jsou děti chráněny před nárazy zepředu a jsou dále od vzduchových polštářů, které mohou být nebezpečné pro malé děti. 

Mohou rodiče, kromě řádného umístění dítěte do autosedačky, udělat ještě něco, aby jejich děti byly v průběhu jízdy autem v maximálním bezpečí? 

Buďte vzorem. Správným vzorem pro své děti. Používejte bezpečnostní pásy, dodržujte pravidla silničního provozu a chovejte se zodpovědně. Zábava na cestách může dítě udržet klidné a spokojené. Připravte si hračky, knihy nebo audiopřehrávač s oblíbenými pohádkami. Při delších cestách dělejte pravidelné zastávky, aby se dítě mohlo protáhnout, najíst a občerstvit. 

 

Velmi vám děkuji za rozhovor. 

 Pro Špunty v bezpečí vedla rozhovor

PhDr. Romana Mazalová, Ph.D.