Novinky

Jak ošetřit odřeninu u dětí

Odřel se váš malý dobrodruh a hledáte, co teď? Reagujte rychle, před ošetřením si důkladně umyjte ruce, vyčistěte ránu a6 analyzujte rozsah zranění. To jsou hlavní rady v kostce. Pojďme se teď na jednotlivé kroky podívat podrobně, ať dokážete zajistit vašim špuntům rychlou úlevu a bezpečnou cestu k uzdravení. 

 1. Zajistěte bezpečí dítěte a analyzujte zranění

Vaše dítě spadlo a odřelo se. Pokuste se jednat rychle. Tak minimalizujete bolest dítěte a pomůžete rychlejšímu hojení odřeniny. Jako první  zajistěte, aby bylo dítě v bezpečí a nehrozilo mu žádné další nebezpečí. Pokud například spadlo na silnici, jako první jej odveďte mimo nebezpečí dopravního provozu apod.

 •  Analyzujte rozsáhlost zranění a lékaře vyhledejte pokud: 
  • odřenina silně krvácí, zastavte (nebo zmírněte) krvácení tlakovým obvazem a vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc
  • velikost odřeniny: pokud je odřenina velká a zasahuje velkou část těla dítěte, nebo je na některých místech velmi hluboká, opět doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc
  • cizí těleso v ráně: pokud se v ráně nachází cizí těleso, které není možné odstranit pinzetou nebo kleštičkami, je lepší nechat to na lékaři
  • pokud se odřenina nehojí, začíná hnisat, je zarudlá nebo bolestivá, pravděpodobně se do ní dostala infekce a je třeba stav konzultovat s lékařem
  • při jakékoliv náhlé změně stavu dítěte, například silné bolesti hlavy, ztráta vědomí, křeče

 

 2. Rychlá první pomoc při odřenině u dětí5

Pokud se jedná o běžnou odřeninu, na kterou vaše síly stačí (a pozor, tím nijak nebagatelizujeme, jak bolí a jak umí vaše dítko potrápit). Nejdůležitější je, zamezit infikování rány. Před tím, než začnete odřeninu ošetřovat si proto pořádně umyjte (nebo desinfikujte) ruce. Pokud máte po ruce lékařské gumové rukavice - použijte je. 

 • umyjte a desinfikujte si ruce (pokud máte lékařské gumové rukavice - použijte je)
 • jemně omývejte odřeninu studenou tekoucí vodou a odstraňte z rány veškeré nečistoty včetně kamínků, štěrku apod. 
 • pokud rána krvácí, zatlačte na ni čistým gázovým obvazem, abyste zastavili krvácení. Pokud rána krvácí silně a nepřestává - kontaktujte lékaře
 • opět ránu jemně vymyjte, tentokrát vlažnou vodou a můžete použít jemné mýdlo. Pozor do rány by se nemělo dostat příliš mýdla. Spíše si namydlete vaše ruce a nimi jemně omývejte ránu, než dávat mýdlo přímo do rány
 • jemně osušte ránu čistým materiálem2
 • okolí odřeniny můžete desinfikovat jodovou nebo alkoholovou desinfekcí. Nedávejte desinfekci přímo do rány
 • drobné odřeniny se mohou hojit tzv. "na sucho". Tedy nemazat, nepřekrývat a nechat vyschnout
 • na větší zranění je možné využít tzv. "vlhké hojení". Na ránu se nanese speciální gel nebo mast (doporučujeme je mít připravené v lékárničce v sekci "první pomoc"), rána se zakryje čistým gázovým obvazem a alespoň 24 hodin se nechá zakrytá (je lepší se v tom období nekoupat a i během sprchování dávat pozor, ať se rána zbytečně nepromočí)
 • druhý den se obvaz odstraní. Pokud se gáza přilepila na ránu, namočte oblast teplou vodou. Obvyz se snáze uvolní. Netahejte, pokud byste strhli strup, zpomalil by se proces hojení. 

 

3. Psychická první pomoc při úrazu u dětí9

Psychická první pomoc je u dětí stejně důležitá, jako ta fyzická. Zejména u těch dětí, které jsou vystrašené. Ujistěte dítě, že jste u něj, že mu pomůžete a že vše bude v pořádku. 

 • Empatie: nebagatelizujte ale ani nedramatizujte situaci. Jednejte vecně, klidně a laskavě. Dítěti nenadávejte ("kolikrát jsem ti říkal/a, ať tam nelezeš"), nestrašte ho ("no to je hrozný, to je hrozný zranění") ale ani nebagatelizujte ("co řveš, nic se ti nestalo, víš kolikrát jsem já takhle spadl/a!"). 
 • Naslouchejte: místo toho naslouchejte tomu, co vám dítě říká. Příklad takového dialogu může vypadat: 

Dítě řve a pláče: "To hrozně bolí

Rodič: "Chápu, že to bolí. Jsem tady, abych ti pomohl/a. Postaráme se o tu odřeninu spolu"

Dítě: "Ale mě to fakt bolí!!!"

Rodič: "Rozumím, že to bolí opravdu hodně. Zkusíme s tím něco udělat, abyses cítil lépe"

Dítě: "Nemůžu se na to koukat"

Rodič: "Dobře, nebudeme se na to koukat. Zkus se dívat někam jinam, na něco hezkého. Co si třeba spolu popovídat o tom co tě baví. To nám pomůže zapomenout na tu bolest."

 • Nabídněte kontrolu: pokud je to možné, dopřejte dítěti trošku kontroly nad situací. Může si vybrat náplast, nebo něco jiného, co by mu mohlo pomoci cítit se lépe
 • Rozptylte pozornost: třeba nějakým příběhem, nebo můžete společně hledat  zajímavosti v okolí, abyste odvedli pozornost od odřeniny
 • Pochvalte dítě: a povzbuďte ho, za jeho odvahu a spolupráci

 

4. Péče o odřeninu a kontrola procesu hojení u dítěte8

Kontrolujte, jak se odřenina hojí. Když se náplast nebo obvaz začne znečišťovat, prosakovat, nebo navlhne - vyměnte ho za jiný čistý. Pozor, abyste při strhávání starého obvazu nestrhli i strup, zpomalili byste tím proces hojení. Můžete obvaz lehce namočit a tím se snadněji sundá. 

Při kontrole obvazu mějte vždy sterilně čisté ruce a dbejte na to, aby i nový obvaz byl čistý. 

 • sledujte barvu odřeniny: měla by měnit barvu z červené na růžovou a bledější
 • sledujte otok, měl by se zmenšovat
 • rána by neměla hnisat. Hnisavý výtok značí infekci a je vhodné konzultovat s lékařem
 • další příznaky infekce mohou být bolest, zarudnutí,horečka nebo otok
Do kdy autosedačky, kdy podsedák? Policie ČR radí Špuntům.

hana_rubasova

Proč by měla miminka v autosedačce jezdit v protisměru jízdy? Jak poznáte, že už je čas vyměnit dětskou autosedačku za větší a co dělat, když máte více dětí a tři sedačky se vám dozadu nevejdou? Tisková mluvčí Policie České repubiky, kpt. Bc. Hana Rubášová, exkluzivně pro Špunty v bezpečí, odpovídá na všechny důležité otázky vás - rodičů ohledně dětských autosedaček. 

Rychlá odpověď na nejčastější dotazy: Legislativa ohledně použití dětských autosedaček, výjimky v legislativě dětské autosedačky

 

Krásný den, paní kapitánko, moc děkujeme, že jste si na nás našla čas. Prozraďte prosím na úvod, proč jsou dětské autosedačky tak důležité pro bezpečnost dětí během cestování automobilem? 

Dětské autosedačky jsou nezbytným prvkem pro zajištění bezpečnosti dětí během cestování automobilem. Pokud by došlo k dopravní nehodě, mohou být malé děti zvláště zranitelné. Z tohoto důvodu je klíčové, aby byly děti v umístěny v bezpečných a správně vybraných autosedačkách, které minimalizují riziko zranění a zajišťují maximální ochranu během cestování. 

vajicko_autosedacka (2)

Existuje spousta variant a velikostí dětských autosedaček. Začněme těmi nejmenšími tzv. "vajíčky". Je potřeba, aby ty nejmenší děti byly v tomto typu dětské autosedačky? Jaká je jejich hlavní výhoda oproti sedačkám pro větší děti? 

Autosedačka typu "vajíčko" je navržena speciálně pro nejmenší děti a novorozence. Je důležité, aby novorozenci a děti do přibližně 15 měsíců věku používcaly tento typ autosedačky. Hlavní výhodou "vajíček" je jejich hluboký tvar, který novorozencům poskytuje optimální ochranu hlavičky a krku. Další výhodou je snadná manipulace, přenos a kompatibilita s kočárky. 

Kdy se má dětská autosedačka umisťovat po směru a kdy proti směru jízdy vozidla? Proč to tak je? 

Nejmenší děti by měly být umístěny v autosedačce obrácené proti směru jízdy. To je z důvodu ochrany krční páteře a zabezpečení při náhlém zpomalení, mimořádné události v dopravě nebo dopravní nehodě. Autosedačku umístěnou směřem proti směru jízdy je vhodné používat, dokud dítě nedosáhne hranice váhy a věku určené výrobcem sedačky a v souladu se zákonem. 

Kdy je tedy ten správný čas na výměnu dětské autosedačky za větší? detske_autosedacky_rady

Přechod na větší autosedačku by měl proběhnout, když dítě dosáhne hranice výšky a hmotnosti stanovené výrobcem autosedačky a opět v souladu se zákonem. Nikdy by dítě nemělo být přesazeno do větší sedačky předčasně, to by mohlo snížit jeho bezpečnost. Správně zvolená velikost autosedačky je klíčová pro zajištění bezpečnosti dítěte. Sedačka totiž musí dítěti co nejlépe sedět a tak mu zajistit optimální ochranu v případě nehody. Certifikovaní výrobci autosedaček vždy udávají výškové a hmotnostní limity pro každý model, a ty by měly být dodržovány. 

Kdy už stačí dítěti používat podsedák nebo usměrňovač pásu? 

Tzv. "podsedák" nebo usměrňovač pásu je vhodné zvolit pro starší děti, které už přerostly autosedačky, ale stále nejsou dostatečně velké pro používání standardního bezpečnostního pásu. Tyto pomůcky umožňují správné umístění bezpečnostního pásu a tím minimalizují riziko zranění dětí při nárazu. 

 

A jak je to s legislativou? Kdy musí být dítě v sedačce a kdy už ne? 

Přepravu dětí ve vozidle upravuje § 6 odstavce 1 zákona číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů.

 • Dítě musí být ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3 přepravováno v autosedačce, pokud je jeho tělesná hmotnost nižší než 36 kg a tělesná výška menší než 150 cm. Od váhy 25 kg přichází v úvahu jeden druh zádržného systému – zvýšené sedadlo (podsedák), které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla. S ohledem na bezpečnost dítěte však doporučujeme užívat dětskou autosedačku s oporou zad, nikoliv pouze „podsedák“.
 • Pokud dítě splňuje alespoň jednu ze stanovených podmínek, tj. váhu min 36 kg nebo výšku min 150 cm, lze ho v souladu s ustanovením § 6 odst. 1 písm. e) citovaného zákona přepravovat ve vozidle za použití bezpečnostních pásů. Na předním sedadle vedle řidiče může sedět dítě bez autosedačky, pouze za použití bezpečnostního pásu, za podmínky, že jeho tělesná výška přesahuje 150 cm.
 • Dítě může být v autosedačce přepravováno na zadních sedadlech i na předním sedadle vedle řidiče. Pokud je dítě přepravováno v dětské sedačce na předním sedadle vedle řidiče v poloze proti směru jízdy, nesmí být na tomto místě aktivní airbag.
 • Při výběru vhodné autosedačky doporučujeme vždy se řídit tzv. zkušební značkou, na které jsou uvedeny všechny důležité informace vztahující se ke konkrétní autosedačce.

 

Existují nějaké výjimky v používání dětských autosedaček? Např. dvě sedačky vzadu v autě a třetí už se tam rodičům nevejde?podsedak_pro_dite 

Jak již bylo řečeno použití dětských autosedaček ve vozidlech je povinností a prioritním bezpečnostním prvkem. Existují, avšak výjimky, kdy je možné přepravit dítě bez autosedačky. 

 •       Při přepravě bezpečnostními složkami, jako je záchranná služba, policie nebo hasiči.
 •       Pokud to zdravotní stav dítěte neumožňuje, avšak je třeba lékařské potvrzení.  
 •       V případě, že se na zadním sedadle nevejdou 3 autosedačky, tak na prostředním mezisedadle se může v tomto případě převážet dítě starší 3 let, které bude správně upevněné bezpečnostním pásem. Tento případ se již tolik nedoporučuje, je lepší, aby každé dítě mělo svoji autosedačku. 

Jízdu bez autosedačky je také možné obhájit v případech krizových situací nebo při odvozu zraněného do nemocnice či v případě živelné pohromy a podobně. 

A jak je to s místem, kde děti sedí. Které místo v autě byste pro zajištění co největšího bezpečí dětí doporučila? 

Pro maximální bezpečí doporučujeme, aby děti seděly vzadu v automobilu - samozřejmě pokud je to možné. Sedadla vzadu poskytují větší bezpečnost, protože jsou děti chráněny před nárazy zepředu a jsou dále od vzduchových polštářů, které mohou být nebezpečné pro malé děti. 

Mohou rodiče, kromě řádného umístění dítěte do autosedačky, udělat ještě něco, aby jejich děti byly v průběhu jízdy autem v maximálním bezpečí? 

Buďte vzorem. Správným vzorem pro své děti. Používejte bezpečnostní pásy, dodržujte pravidla silničního provozu a chovejte se zodpovědně. Zábava na cestách může dítě udržet klidné a spokojené. Připravte si hračky, knihy nebo audiopřehrávač s oblíbenými pohádkami. Při delších cestách dělejte pravidelné zastávky, aby se dítě mohlo protáhnout, najíst a občerstvit. 

 

Velmi vám děkuji za rozhovor. 

 Pro Špunty v bezpečí vedla rozhovor

PhDr. Romana Mazalová, Ph.D. 

Na produkty od nás přispívají zdravotní pojišťovny

Věděli jste, že české zdravotní pojišťovny přichází s vyjímečnou iniciativou, která bezpečí dětí podporuje? Jsou jimi příspěvky pro těhotné maminky a bezpečnostní vybavení pro miminka. Pojďme se společně podívat na přehled největších českých zdravotních pojišťoven, které nabízí finanční příspěvek na naše produkty pro dětskou bezpečnost a na ty nejžádanější kousky z našeho e-shopu, kde je možné tuto výhodu uplatnit. 

 

Která je vaše zdravotní pojišťovna? Klikněte a zjistěte výši možného finančního příspěvku

VZP

ZPMV

CPZP

OZP

VOZP

RBP

Vzhledem k tomu, že nabídky a podmínky zdravotních pojišťoven se mohou časem měnit, doporučujeme si vždy ověřit aktuální informace pro daný rok na webových stránkách konkrétních zdravotních pojišťoven (odkazy uvádíme přehledně v tabulce níže). Dále doporučujeme zjistit, zda není příspěvek omezen nutností zakoupit produkt ve zdravotnickém zařízení (výjimečně je to v podmínkách zdravotních pojišťoven, zejména u zdravotnických materiálů jako jsou např. vložky do podprsenek). 

 

Přehled finančních příspěvků zdravotních pojišťoven na bezpečnostní pomůcky pro děti

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna

ZMPV

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra

ČPZP

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

OZP

Oborová zdravotní pojišťovna

VoZP

Vojenská zdravotní pojišťovna

RBP

RBP zdravotní pojišťovna

K porodu a po porodu Pomůcky pro novorozence a kojence Maminky Příspěvek pro těhotné a novorozence Péče o miminko Po porodu
Monitor dechu ano ano ano ano ano ano
Monitor spánku ano ano ano ano ano ne
Odsávačka mléka ano ano ano ano ano ano
Nádoby na mateřské mléko ano ne ano ne ano ano
Sterilizátory lahví ano ano ano ne ano ano
Ohřívač lahví ano ano ano ne ano ano
Prsní vložky ano ano ano ano ano ano
Jednorázové kalhotky ano ne ne ano ne ne
Teploměr ne ano ne ano ano ne
Odsávačka hlenů ne ano ano ne ano ano
Chůvička ne ano ano ne ano ano
Polohovací polštář na kojení ne ano ano ne ano ano
Dětské inhalátory ne ano ano ano ne ne

  

 

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna VZP

Maximální výše příspěvku: 3 500 Kč

Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu

Podmínky čerpání: vyplněná a podepsaná žádost, doklad o zaplacení, platný těhotenský průkaz nebo rodný list dítěte

Jak podat žádost: on-line přes aplikaci Moje VZP  nebo osobní návštěva na pobočce

Název programu a odkaz na web pojišťovny: K porodu a po porodu

Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na

 • absopční prsní vložky
 • kontaktní kojící kloboučky
 • chrániče prsních bradavek
 • tampony do podprsenky
 • formovače bradavek
 • hojící polštářky
 • odsávačky mateřského mléka (včetně příslušenství a náhradních dílů)
 • sterilizátor lahví
 • ohřívač lahví
 • pomůcky pro alternativní způsoby podání mateřského mléka
 • láhve pro kojené děti (včetna náhradní savičky)
 • monitor spánku
 • monitor dechu

 

 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ZPMV

Maximální výše příspěvku: až 3 000 Kč na pomůcky na kojení, až 1 500 Kč na pomůcky pro novorozence a kojence do 1 roku

Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu

Podmínky čerpání: vyplněný formulář s žádostí o příspěvek, platební doklad

Jak podat žádost: pomocí e-komunikace, osobně či ve sběrném boxu, poštou na adresu ZP MV ČR - Back office, Masarykovo náměstí 1100/35, Jihlava, 586 01

Název programu a odkaz na web pojišťovny: Pomůcky pro kojení, Pomůcky pro novorozence a kojence do 1 roku

Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na

 • teploměr
 • odsávačka hlenů
 • polohovací polštář pro kojení
 • chůvička
 • odsávačka mateřského mléka
 • monitor dechu
 • formovače / chrániče bradavek
 • hojící / chladící polštářka na bradavky
 • kojící polštářky
 • odsávačka mateřského mléka
 • ohřívačka lahví
 • sterilizátor lahví

 

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna CPZP

Maximální výše příspěvku: až 1 000 Kč program Žena po porodu, až 500 Kč program Zdravé dítě, až 500 Kč program Chůva 24

Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu

Podmínky čerpání: zadání čísla účtu, předložení občanského průkazu, těhotenský průkaz (nebo rodný list dítěte), doklad o úhradě

Jak podat žádost: přes aplikaci "zdraví v mobilu", elektronicky prostřednictvím Elektronické přepážky, osobně, datovou schránkou, poštou

Název programu a odkaz na web pojišťovny: Maminky

Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na

 • formovače a chrániče bradavek
 • absorbční prsní vložky
 • odsávačky mateřského mléka (včetně náhradních dílů a příslušenství)
 • ohřívačky
 • nádoby na uchování tekutin (především mateřského mléka)
 • lahve na kojení
 • savičky
 • sterilizátory
 • kojící polštáře
 • odsávačka nosních hlenů
 • monitory dechu
 • chůvičky (doklad z lékárny / specializované prodejny)

 

 

Oborová zdravotní pojišťovna OZP

Maximální výše příspěvku: kupon pro těhotné ve výši až 1 500 Kč, kupon pro novorozence ve výši až 1 500 Kč

Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 12 měsíců od porodu

Podmínky čerpání: vyplněný formulář s žádostí o příspěvek, účtenka

Jak podat žádost: papírovým formulářem na přepážkách, prostřednictvím aplikace VITAKARTA (sekce bonusy), poštou, datovou schránkou

Název programu a odkaz na web pojišťovny: Příspěvek pro těhotné a novorozence

Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na

 • Vybrané přístroje a pomůcky pro péči o miminka (např. odsávačka na mléko, monitor dechu...) 

 

 

Vojenská zdravotní pojišťovna VOZP

Maximální výše příspěvku: péče o miminko až 1 500 Kč, prevence v těhotenství a po porodu až 1 500 Kč

Příspěvek pro: těhotné ženy a maminky do 6 měsíců od porodu

Podmínky čerpání: vyplnění formuláře, doklad nebo kopie dokladu

Jak podat žádost: on-line přes klientský portál nebo aplikaci Zdraví na klik, osobně, poštou

Název programu a odkaz na web pojišťovny: Prevence v těhotenství a po poroduPéče o miminko

Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na

 • monitor dechu
 • teploměr
 • elektronická chůvička
 • polohovací polštář
 • odsávačka hlenů
 • kojící polštářek
 • odsávačka mléka
 • vložky do podprsenky a speciální podprsenky
 • sterilizátor
 • ohřívačka

 

 

 

RBP zdravotní pojišťovna RBP

Maximální výše příspěvku: 1 000 Kč program Po porodu, 500 Kč program Pro miminka do jednoho roku

Příspěvek pro: ženy po porodu a miminka do jednoho roku

Podmínky čerpání: doklad o zakoupení produktu v lékárně nebo speciální prodejně s kojícími potřebami, vyplněný formulář, průkaz totožnosti, kartička pojištěnce

Jak podat žádost: online přes váš účet v aplikaci my213

Název programu a odkaz na web pojišťovny: Příspěvky pro miminka do jednoho roku, Bonusové programy po porodu a pro těhotné 

Příspěvek lze mimo jiné uplatnit na

 • monitor dechu
 • chůvičky
 • odsávačky hlenů
 • sterilizátor lahví

Dále pomůcky ke kojení (zakoupené v lékarně nebo speciální prodejně s kojícími potřebami)

 • absorbční prsní vložky
 • kojící kloboučky a polštářky
 • odsávačky mateřského mléka
 • chrániče a formovače bradavek
 • nádoby na uchování mateřského mléka
 • ohřívačky
 • sterilizátory
 • vložky s obsahem nanostříbra
Jak ošetřit dítěti bouli na hlavě

Nejčastěji se s boulí setkáte na hlavě, kůže je zde tenká a hlava je hojně zásobena drobnými žilkami. Pokud zůstane kůže poboule_dite nárazu nepoškozená, hromadí se pod kůží směs plazmy, vaziva a dalších tekutin, které vytvoří viditelnou bouli. Ta může v průběhu času měnit barvu a dokonce se posouvat. 

Bouli není třeba zatlačovat

V našem dětsví se říkalo, že je třeba bouli zatlačit a tak možná nejeden z nás dospělých ví, jaké to je, když mu rodič tlačí na hlavu polévkovou lžičkou. V dnešní době je už tato rada překonaná a odborníci doporučují nechat bouli tak jak je (vstřebá se sama). 

První pomoc při bouli

První pomoc záleží na příčině a závažnosti zranění. Pokud je váš malý dobrodruh vyděšený, jako první se ho snažte uklidnit. Nebagatelizujte jeho zděšení výroky jako "to nic není", "než se vdáš, tak se ti to zahojí" apod. Poslouchejte, jak se dítě cítí a reagujte na jeho emoce empaticky. Situaci nedramatizujte, ale ani nebagatelizujte. Buďte dítěti oporou a spíše ho chvalte, jak situaci zvládá, oceňte jeho odvahu, zepteje se, co by mu pomohlo. 

Na místo zranění přiložte ledový obklad. Doporučujeme mít v mrazáku připravené speciální chladící gelové polštářky, které se v takové nečekané situaci vyplatí. Led pomáhá snižovat bolest i otok. 

Po zranění hlavy je lepší raději předpokládat, že dítě může mít zraněnou i páteř. Proto s dítětem nepohybujte, minimalizujte pohyb a v klidu analyzujte situaci a rozsáhlost zranění. 

Sledujte tyto varovné signály, které značí, že by bylo vhodné vyhledat lékařskou pomoc:

 • Silná nebo rostoucí bolest v místě zranění
 • Rychlá změna barvy kůže
 • Zvýšená teplota dítěte
 • Změny v chování dítěte (desorientace, ospalost, nevolnost)
 • Výtok z nosu či uší
 • Pokud dítěti teče krev
 • Máte-li jakékoliv podezdření na zranění páteře
 • Výrazně rozšířené panenky

 

 

Jak se starat o dítě?

Nebylo to tak. Naopak. Cítila jsem se podvedená a vystrašená. Cítila jsem obrovskou tíhu zodpovědnosti za to malinké. Cítila jsem lásku, to ano. Ale zároveň jsem si vyčítala, že je to asi málo. Že své dítě nemiluji dost. Že mě sžírají obavy a že tedy nejsem dobrá matka. Najednou na mě dolehl silný pocit, že už nikdy to nebude jako dříve. Že jsem ztratila svůj původní život a najednou bude všechno jinak. 

 

Když jsem si o tomto svém pocitu dovolila mluvit s mými kamarádkami, zjistila jsem, že i ony to cítily stejně. Že se jen bály to říct nahlas, aby nevypadaly, že své dítě nemilují. Proto to nejdůležitější, co chci vám - čerstvým maminkám a obecně novopečeným rodičům říct, je normální cítit nejistotu. Je normální být unavený a je normální, že pochybujete. Narození dítěte a jeho příchod do domácnosti je absolutní změna a zvyknout si na ni - chce čas. To neznamená, že jste špatní rodiče. 

 

Snad vám do začátku pomůže alespoň několik rad, za které bych tenkrát byla ráda já, kdybych je od někoho slyšela. 

 

Tedy: jak zabezpečit byt, aby byl váš špunt doma v bezpečí? 

 

 • Zezačátku bude miminko připomínat Šípkovou Růženku. Bude hodně (opravdu hodně) spinkat a budit se bude jen na jídlo a přebalování. Využijte toho ajak_se_starat_o_dite_spete_kdyz_spi_dite spěte taky. Potřebujete to a budete to potřebovat. Všechno ostatní počká. Není třeba pořád dokola uklízet. Dobře jezte, hodně spěte. A jen tak budete mít sílu na ten kolotoč, který za chvíli začne. 

 

 • Miminko dělá obrovské vývojové skoky, které se dějí ze dne na den (někdy doslova z hodiny na hodinu). Je možné, že jste zvyklá nechávat miminko na přebalovací podložce, protože víte, že se z ní neumí překulit. Jenže - velký pozor. To, co miminko neumělo před hodinou, může z ničeho nic zvládnout. Vždy myslete dopředu a nikdy od miminka neodcházejte, pokud je samo na nějaké vyvýšené položce, ze které by mohlo spadnout. 

 

 • Ten pravý kolotoč začne ve chvíli, kdy se miminko začne plazit a pohybovat po bytě. Je velmi důležité z jeho dosahu oddělat vše, co by mohlo být nebezpečné.jak_se_starat_o_dite

 

 • Doporučuji dávat pozor zejména na:
  • elektrické zásuvky a elektické spotřebiče, zajistěte je speciálními záslepkami
  • všechny věci, které mají "šňůrku" za kterou jde tahat a tím zapříčinit jejich pád (např. lampička)
  • zajistěte veškeré šuplíky, skříňky a další místa s nebezpečným obsahem (chemikálie, ostré věci, apod.)
  • připevněte ke zdi bezpečnostními popruhy věci, za které se může dítě chytit a tím na sebe strhnout (např. volně stojící televize)
  • dejte pozor na všechny ostré rohy, na které by dítě mohlo upadnout a zranit se o ně

 

 • Speciální kategorii si zaslouží okna a dveře. Nenechávejte otevřená okna bez zajištění. A dávejte si velký pozor, když budete zavírat dveře. Často si ani nevšimnete, že váš malý capart stojí u dveří a přidružuje se volného prostoru u pantů. Prudké (ale i pomalé) zabouchnutí dveří děťátku nepříjemně skřípne prsty a může mu je rozdrtit. Je to velmi častý úraz. 

 pozor_na_prsty_ve_dverich