Nejčastěji se s boulí setkáte na hlavě, kůže je zde tenká a hlava je hojně zásobena drobnými žilkami. Pokud zůstane kůže po nárazu nepoškozená, hromadí se pod kůží směs plazmy, vaziva a dalších tekutin, které vytvoří viditelnou bouli. Ta může v průběhu času měnit barvu a dokonce se posouvat.
Bouli není třeba zatlačovat
V našem dětsví se říkalo, že je třeba bouli zatlačit a tak možná nejeden z nás dospělých ví, jaké to je, když mu rodič tlačí na hlavu polévkovou lžičkou. V dnešní době je už tato rada překonaná a odborníci doporučují nechat bouli tak jak je (vstřebá se sama).
První pomoc při bouli
První pomoc záleží na příčině a závažnosti zranění. Pokud je váš malý dobrodruh vyděšený, jako první se ho snažte uklidnit. Nebagatelizujte jeho zděšení výroky jako "to nic není", "než se vdáš, tak se ti to zahojí" apod. Poslouchejte, jak se dítě cítí a reagujte na jeho emoce empaticky. Situaci nedramatizujte, ale ani nebagatelizujte. Buďte dítěti oporou a spíše ho chvalte, jak situaci zvládá, oceňte jeho odvahu, zepteje se, co by mu pomohlo.
Na místo zranění přiložte ledový obklad. Doporučujeme mít v mrazáku připravené speciální chladící gelové polštářky, které se v takové nečekané situaci vyplatí. Led pomáhá snižovat bolest i otok.
Po zranění hlavy je lepší raději předpokládat, že dítě může mít zraněnou i páteř. Proto s dítětem nepohybujte, minimalizujte pohyb a v klidu analyzujte situaci a rozsáhlost zranění.
Sledujte tyto varovné signály, které značí, že by bylo vhodné vyhledat lékařskou pomoc:
- Silná nebo rostoucí bolest v místě zranění
- Rychlá změna barvy kůže
- Zvýšená teplota dítěte
- Změny v chování dítěte (desorientace, ospalost, nevolnost)
- Výtok z nosu či uší
- Pokud dítěti teče krev
- Máte-li jakékoliv podezdření na zranění páteře
- Výrazně rozšířené panenky