Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence

Ikdyž přesné příčiny SIDS nejsou známé a také se může často jednat o několik souběžných faktorů a okolností, zde je několik rad, jak nejznámějším příčinám SIDS předcházet:

 

 • Neukládejte dítě ke spánku na bříško!
  Zvolte polohu na zádech nebo boku. Jak dokázali američtí lékaři, obavy z vdechnutí zvratků jsou neopodstatněné. Naopak poloha na bříšku zvyšuje riziko úmrtí na SIDS.
 • Pozor na přehřátí či podchlazení miminka
  Ve spánku by děti neměly mít zakrytou hlavičku. Pozor na posunutí miminka pod pokrývku a následné přehřátí. Pomůže, když ho uložíte co nejvíce do nohou postýlky, už se nebude mít kam nasoukat. Teplota v místnosti kde dítě spí by neměla překročit 20° C. Organismus kojence je na teploty velice citlivý.
 • Zapomeňte na polštáře
  Kojenci v žádném případě nedávejte do postýlky polštář. Vyhnout byste se měla i prošívaným přikrývkám a dekám či pokrývkám z ovčí kůže. Matrace by neměla být příliš měkká a chybět by měly i jiné textilie, do kterých by se kojenec mohl zamotat. Na spánek také dítěti odstraňte z postýlky plyšové hračky.
 • Nekuřte!
  A to jak v těhotenství, tak v přítomnosti dítěte. Při pitvách obětí SIDS byl nalezen vysoký obsah nikotinu v těle. Nikotin má prokazatelně tlumivé účinky na dechové centrum.
 • Monitor dechu pro váš klid
  Pokud dodržíte všechna doporučení výrobce, je monitor dechu dítěte opravdu spolehlivá pomůcka. Jakmile se dítě nenadechne, ihned vás upozorní alarm. Jsou známy tisíce případů, kdy monitor dechu kojenci zachránil život. Pro klid všech maminek se investice vyplatí. V tomto případě raději ignorujte rady starších typu: „My jsme taky monitor neměli a jsme zdraví. Jsou to vyhozené peníze!“ Řiďte se vlastním úsudkem a monitor si raději pořiďte.
 • První pomoc
  Může se stát, že vaše dítě zapomene na několik vteřin dýchat. Obvykle stačí dítětem zatřást, probudit ho a znovu se nadechne. Pokud ovšem nedýchá a je promodralé, je na místě zahájit resuscitaci. Je na každé mamince, aby si základní postupy osvojila, zejména patří-li její dítě do rizikové skupiny.